Marzanna_Slask

1 DZIEŃ WIOSNY NA WYSPIE SŁODOWEJ

Zapraszamy wszystkich chętnych do tworzenia MARZANNY  z dzikich traw i dodatków – Trzeba przecież pożegnać zimę, a i wiosne przywitać. 

KIEDY: 21 marzec 2016r

AKCJA od: 13h – 17h  , 

GDZIE: na Wyspie Słodowej we Wrocławiu

Będzie to działanie wprowadzające w Sztukę Ziemi nazywaną również LAND ARTem, który obecnie jest bliski Sercu SZTUKiSZUMu. 

O obrzędowości nieco:

Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.

Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było zabranie jej i odwiedzenie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem marzanna przechodziła w ręce młodzieży, a ci podpalali ją i wynosili za wieś, by utopić w rzece czy stawie.”

NIEGDYŚ TAK BYŁO…a może jest do teraz. MY POSTARAMY SIĘ POŻEGNAĆ ZIMĘ Z SZACUNKIEM – Bo gdyby nie zima to by i zwierzęta i drzewa się nie wyspały.

Link do poniedziałkowego wydarzenia: http://wyspa.wroclaw.pl/artykul/657-pierwszy-dzien-wiosny-warsztaty-artystyczne-gry-i-zabawy

Czekamy na Was z wieloma innymi atrakcjami. Zresztą nie będziemy tam sami: WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO (WCRS) zorganizowało wiele atrakcji.

10644928_1525402624369117_3355490508688099123_n